Roima on valinnut uuden toimitusjohtajan
Espoo 22.7.2019
Roiman hallitus on valinnut yrityksen uudeksi toimitusjohtajaksi 1.10.2019 alkaen Markus Kalalahden. Ennen Roimaa Kalalahti on toiminut Telia Cygaten ja Telia Datainfon toimitusjohtajana.
Kalalahden mukaantulon myötä yrityksen nykyinen toimitusjohtaja Jukka Ropponen siirtyy Roiman hallitukseen.
”Olemme erittäin iloisia saadessamme toivottaa Markuksen tervetulleeksi Roimaan. Markuksen vankka kokemus tietotekniikan ratkaisuista ja asiantuntijayrityksistä tekee hänestä ihanteellisen johtajan edistämään Roiman seuraavaa kehitysvaihetta. Hallitus kiittää lämpimästi Jukka Ropposta siitä visionäärisestä johtajuudesta ja omistautumisesta, jolla hän on kasvattanut Roimasta yli 30 miljoonan euron yrityksen, ja toivottaa Jukan tervetulleeksi yrityksen hallitukseen”, sanoo Matti Virtanen, Roiman hallituksen puheenjohtaja.
”Markuksen mukaantulon myötä Roima tulee jatkamaan kasvuaan Euroopan johtavaksi valmistavan teollisuuden ja siihen liittyvien alojen ohjelmistoratkaisujen asiantuntijaksi. Odotamme innolla, että pääsemme jatkamaan tiivistä yhteistyötämme Roima-tiimin kanssa rakentaaksemme yhä vahvemman yrityksen ja tuottaaksemme koko ajan enemmän lisäarvoa nykyisille ja tuleville asiakkaille”, toteaa Christoffer Zilliacus, hallituksen jäsen ja Intera Partnersin edustaja.
Markus Kalalahti sanoo: “On suuri kunnia päästä johtamaan Roimaa – mahtavaa kasvuyritystä, joka on täynnä lahjakkaita ihmisiä ja jolla on innostava strategia.”
Lisätiedot:
Jukka Ropponen, jukka.ropponen@roimaint.com, +358 400 423 910
Matti Virtanen, +49 171 550 1010