Onnea 40-vuotiaalle LKI Käldmanille!
Yhden miehen yrityksestä johtavaksi eurooppalaiseksi toimijaksi.

LKI vietti aurinkoista juhlapäivää avointen ovien merkeissä lauantaina 15.6. Pännäisissä. Päivässä oli monipuolisesti hauskaa ohjelmaa koko perheelle, ja se keräsikin runsaasti väkeä tutustumaan yrityksen tiloihin. Hyvästä tunnelmasta nautti myös yrityksen perustaja Leif Käldman.

LKI Käldmanin tarina alkoi vuonna 1979 Leif Käldmanin kotona sijainneesta pajasta. Nyt, 40 vuotta myöhemmin, yrityksellä on 180 työntekijää ja toimipisteet Pännäisissä, Lövössä ja Lappeenrannassa. Maailmanlaajuiselle toimintakentälle suunnitellaan ja toteutetaan levyntyöstökoneiden automaatioratkaisuja sekä sisäisen logistiikan FMS-ratkaisuja.
Yhteistyössä jo yli 15 vuoden ajan
Roiman elämäntehtävä on tukea eurooppalaisen teollisuuden kannattavuutta ja kilpailukykyä. Olemme iloisia ja ylpeitä saadessamme tehdä yhteistyötä myös LKI Käldmanin kanssa! LKI luottaa RoimaSoftware Lean System -ratkaisuun tuotannon- ja toiminnanohjauksessaan. Myös automaattivarasto on siihen saumattomasti integroitu. Tuloksena on tehokkaampi materiaalivirtojen hallinta, lisää joustoa tuotantoon, ja lyhyemmät läpimenoajat.

LKI:n sloganista on helppo olla samaa mieltä – Making sense together! Toivotamme työniloa ja menestystä myös tuleviin 40 vuoteen!