Apetit-konsernin tietohallintojohtaja Jari Varjo kiteyttää hyvin nykyaikaisen elintarviketeollisuuden tilanteen viimeisimmässä Kehittyvässä Elintarvikkeessa (4/2014).
Suuren volyymin tuotannossa toimitussykli on nopea ja tietotekniikan täytyy tukea työntekoa. Tavoitteena on reagoida nopeasti muutostarpeisiin ja vähentää hävikkiä vastaamalla laatuvaihteluihin, listaa artikkeli.
Apetitilla IT-asiat vaikuttavat olevan järjestyksessä, eli häntä ei heiluta koiraa. Tietojärjestelmiä kehitetään liiketoimintahyötyjen pohjalta.
IT ei keksi projekteja, vaan palvelutarpeet tulevat liiketoiminnalta. IT laskee, paljonko rahaa hanke tarvitsee. -Jari Varjo
Seuraavaksi kehityskohteeksi Varjo ajattelee toimitusketjun kehittämisen. Lyhyellä toimitussyklillä koko tuotantoketjun täytyy pelata yhteen, mutta haasteet ovat melkoisen suuria.
Liiketoimintaa, menetelmäkehitystä ja tuotekehitystä täytyy parantaa. Tehtaat eivät ole standardisoituja ja yhteistyökumppaneita on useita. -Jari Varjo.
Tärkeää edellisessä lainauksessa on tietotekniikan ”puuttuminen”. Se ei ole keskiössä vaan mahdollistaa liiketoiminnan päämääriä.
ROIMA on saanut osallistua Apetitin tuotannon kehitykseen määrittelyiden, priorisoinnin ja vedensäästöhankkeen osalta. Vedensäästöhankkeesta voi lukea lisää täältä. Tuotannon kehityksestä voi lukea lisää täältä.